kouc
Objednejte si první sezení zdarma.
Váše jméno
Kontakt
Facebook LinkedIn Twitter Google plus  

Akcelerujte svůj business. Objednejte si první sezení zdarma.

Vaše firma je především vaše odpovědnost. Moje názory ani názory jiných lidí nejsou důležité. Na čem skutečně záleží, jste právě Vy.

VOLEJTE +420 733 120 761
leták

Potřebuješ investora?

Někdy mám dojem, že slovo „investor“ působí jako univerzální všelék. „Potřebujeme přilákat investory, abychom vyřešili nezaměstnanost v regionu. Potřebujeme investora, abychom mohli zvýšit výrobní kapacitu. Potřebujeme investora, abychom mohli začít s naším projektem.“ Přítomnost investorů a jejich ochota podpořit projekty tam, kde se banky zdráhají, je jistě pozitivní pro stimulaci růstu HDP. Na druhou stranu je nutné dodat, že investora obvykle nezajímá řešení nezaměstnanosti, ale naopak rizika, návratnost a zisk.

Na začátku si dovolím jednu blízkovýchodní moudrost „Kapitál je zbabělec, když ho nemáte.“ Jinými slovy – Kdo má peníze, ten rozhoduje. Dokud nemáte peníze na účtu, může jakákoliv vaše zaváhání či chyba odradit investora nadobro. Další část této poučky je určitá ztráta kontroly. Kdo vám propůjčí kapitál, bude pravděpodobně požadovat rozhodovací pravomoc. Čím jste slabší, tím větší. Pro podnikatele, kteří mají dobré nápady, ale neumí tolik chodit v číslech, může být supervize osvíceného investora přínosem. Naopak invence investora může celý projekt zmařit, pokud není řádně promyšlena v kontextu připraveného projektu.

Pokud jste po zralé úvaze došli k závěru, že investor může být pro vaše podnikání přínosem, zde jsou mé osobní postřehy.

Přihlaste se k odběru newsletteru - 1x měsíčně novinky-články-kurzy
Váše jméno E-mail

Příprava projektu

Máte v hlavě skvělý nápad? Našli jste díru na trhu, která vám vydělá milióny? Tak se vraťte na zem, protože máte „hovno“. Je dost dobře možné, že na stejném nápadu již pracuje někdo jiný. Plivněte si do dlaní a začněte makat. Projekt potřebuje „dozrát“. Vy jste ten, kdo o něm musí vědět první poslední. Fakta, čísla, zisk, rizika, konkurence, výdaje, čas, tým, internet, nové technologie, idea, budoucnost, atd. Jestli se bojíte, že vám někdo nápad vyfoukne, tak máte možná pravdu. Pokud toto riziko nepodstoupíte, tak ani s vámi žádný investor nepůjde do rizika. Málo kdo má takovou mozkovou kapacitu, jako románové postavy Dana Browna, aby byl schopen postihnout všechny aspekty plánovaného businessu. Je nutné projekt sdílet, do začátku třeba s omezenou skupinou spolehlivých lidí. Vybírejte svůj tým uvážlivě. Ne každý je schopen přinést novou myšlenku. Příprava podnikatelského záměru má zhruba tři fáze: nápad, projekt a start up. Čím zralejší je váš status, tím máte větší šanci získat investora.

Hledání investora

Než najdete investora, zjistíte, že příprava projektu byla jen procházka růžovou zahradou. Obrňte se trpělivostí a pokorou. Vykopnou vás totiž z tolika dveří, kolik jich nemá ani Zimní palác. Nenechte se odradit a z každého odmítnutí si vezměte ponaučení. Pokud je váš záměr smysluplný a budete pevně věřit v jeho životaschopnost, nakonec vám peníze někdo svěří. Způsobům hledání se meze nekladou. Buďte kreativní a nebojácní(nic horšího než odmítnutí se nestane). Jednou jsem našel v časopise článek o nejmenovaném investorovi. Nechtěl se mnou mluvit a na email neodpovídal. Počkal jsem, až sekretářka půjde na oběd a drze jsem se vetřel do jeho kanceláře. Nakonec mi věnoval celé odpoledne a celý večer. Zval do kanceláře svoje lidi s různými papíry. Ukázalo se, že již pracuje v zásadě na podobné investici. Konkurence byla již ve fázi rozjezdu. Neuspěl jsem. Získal jsem kvalitní zpětnou vazu, obohatil jsem potencionálního investora o nové nápady (vlastně mi je ukradl), ale také vizitku a šanci na jiný projekt někdy v budoucnu.

„Vyžírky“

Někdy nás napadne: „Proč máme hledat investora sami? Najdeme si někoho, kdo to umí.“ Existují v zásadě dvě skupiny.

Ta první investory najít umí. Pravděpodobně s nimi spolupracuje delší dobu a ví, co komu doporučit. Předběžně by měla být schopna říct, jestli má v portfoliu kandidáta s požadovaným kapitálem. Dále vás seznámí se systémem práce a formátem prvotního materiálu pro investora.

Ta druhá jsou tzv. „Vyžírky nebo torpéda“. Umí dobře mluvit a jsou ztělesněná serióznost. Znají politiky a důležité lidi a rádi se tím chlubí. Vysypou na vás množství informací o jejich úspěších, které se nedají nijak doložit. Někdy se jim podaří husarský kousek a nějakého investora vám najdou. Pak mají tendenci se vetřít do projektu jako manažeři, kde zůstanou tak dlouho, dokud vám nedojdou peníze. Jakmile jde loď ke dnu, už mají v záloze další kavku.

Dávejte si velký pozor! Tyto dvě skupiny je mnohdy těžké rozlišit. Raději dejte na reference důvěryhodné osoby. Přesvědčte se, že to funguje.

Mějte na paměti, že tato služba něco stojí.

Jednání s investorem

Investor je jako normální člověk, akorát má peníze, které potřebujete. Je dobré si opatřit před jednáním maximum informací o jeho osobě a jeho aktivitách, usnadní vám to tvorbu strategie. To, že má na sobě drahý oblek a v kapse milióny neříká nic o jeho vzdělání a schopnosti porozumět detailům vašeho plánu. Je možné, že vůbec nebude rozumět vašemu oboru. Než vlezete do jámy lvové, vraťme se k přípravě projektu. Investoři nemají rádi romány, tak jim je nestrkejte. Jsou jako vydavatelé, pokud kniha nezaujme po několika stránkách, nikdo jí nedá šanci. Ideální je vytknou hlavní body a ideje – stručně, věcně a jasně (úvod, stať a závěr). Detaily musíte mít také k dispozici, ale ty se obvykle předkládají v druhé fázi, kdy si je investor a jeho tým v klidu přečtou.

Připravte se na masáž. Zkuste si představit, že máte spoustu peněz a máte posoudit, jestli vám je ten člověk s projektem schopen vydělat peníze nebo ne. Nesmí vás zaskočit sebeblbější otázka. Musíte působit tak, že jste tzv. splynul s projektem. Vaše schopnost reagovat je klíčová. Musíte být akční a sebevědomí. Nebuďte skleslí, arogantní nebo submisivní. Říkejte: „Já jsem úspěšný projekt! Jdeš do toho?“

Důvody neúspěchu

1. Nemáte dobrý projekt.
2. Nepůsobíte důvěryhodně.
Nikdy ne: Investor tomu nerozumí, Nepochopil, kolik mu to přinese.

Přeji mnoho úspěchů